بسیاری از افراد از نوشتن رزومه متفر هستند و تصور می‌کند با نوشتن یک کاغذ خود را می‌فروشند. نوشتن یک رزومه به دلیل توجه به فرم و محتوای آن ممکن است کسل‌کننده باشد و از آن بدتر فرستادن رزومه و دریافت نکردن هیچ پاسخی، باعث می‌شود به نوع نوشتن رزومه شک کنید.

نوشتن رزومه در چند دهه‌ی اخیر تغییرات زیادی کرده است. استخدام کنندگان علاوه بر وقت کم، انتظارات زیادی دارند. آن‌ها رزومه‌ای می‌خواهند که به سرعت آن را بخوانند و بیش‌ترین اطلاعات را از شما کسب کنند.

متاسفانه‌ی بسیاری از افراد پس از نوشتن رزومه یک بار دیگر آن را نمی‌خوانند و در نهایت رزومه‌ای با اشتباهات فاحش دارند و با نوشتن آن به استخدام کننده می‌گویند «من خودشیفته‌ام». در این مقاله ۵ نکته که نباید هرگز در رزومه خود داشته باشید را از زبان آماندا آکوستین کارشناس جستجوی کار توضیح می‌دهیم.

در ادمه با مجله تخفیفان همراه باشید و برای اطلاع از آخرین تخفیف‌ها به سایت اصلی تخفیفان مراجعه کنید. همچنین برای خواندن مطالب بیش‌تر درباره‌ی رزومه و مصاحبه‌ی شغلی به ۸ عادت کسانی که در مصاحبه شغلی موفق عمل می‌کنند و  ۱۰ اشتباهی که در مصاحبه شغلی نباید انجام داد مراجعه کنید.

۵ اشتباه در رزومه که باعث می‌شود خودشیفته به نظر برسید

۱- استفاده از «من، من، من» در بیان اهداف

استخدام کنندگان به اهداف شغلی شما اهمیتی نمی‌دهند. آن‌های فقط شغلی دارند که باید پر شد و شما تنها یکی از گزینه‌های آن‌ها هستید. هنگامی که اولین چیزی که استخدام کننده در رزومه‌ی شما می‌بینید درخواست چیزی از آن‌ها است، رزومه را کنار می‌گذارند. در عوض از توانایی‌های خود برای انجام شغل موردنظر بگویید.

۲- استفاده از کلمات نامناسب

هنگامی که از کلماتی مانند «خلاق»، «مبتکر» و «استثنایی» استفاده می‌کنید نظرات خودتان را به اشتراک می‌گذارید. از نظر استخدام کننده کار او تشخیص این موارد است. هنگامی این کلمات را درباره‌ی خود می‌گوید از خودراضی به نظر می‌رسید. آگوستین می‌گوید به خودتان بگویید آیا مستقیم این حرف‌ها را به استخدام کننده می‌گویید.  اگر بگویید«سلام من آماندای شگفت‌انگیزم» احمقانه به نظر می‌رسد. پس فقط حقایق را بگویید.

۳- اضافه کردن عکس

در حالی گذاشتن عکس در رسانه‌های اجتماعی مانند فیسبوک طبیعی است در رزومه قابل قبول نیست. آگوستین می‌گوید استخدام کنندگان نمی‌خواهند با عکس حواسشان پرت شود. به علاوه با این کار ممکن است بین افراد تبعیض قائل شوند. اجازه دهید توانایی‌هایتان درباره‌ی شما حرف بزنند نه ظاهرتان.

۴- خیلی شخصی بودن

استخدام کنندگان علاقه‌ای ندارند درباره‌ی برنامه‌های تفریحی و فوق‌العاده‌ی شما چیزی بدانند. آگوستین می‌گوید این روزمه است نه پروفایل برنامه‌های روزانه. استخدام کنندگان تقریبا ۶ ثانیه صرف خواندن رزومه‌ی شما می‌کنند پس مطمئن شوید نکات و اطلاعات ضروری و مرتبط به تجارب حرفه‌ایتان را نوشته‌اید.

۵- استفاده از منابع

گواهی‌نامه برای جلد کتاب‌ها است نه رزومه. زیرا استخدام کننده نمی‌توانند به صحت آن‌ها پی ببرد و به علاوه به کار بردن آن‌ها فضای مفید رزومه را اشغال می‌کند. آگوستین می‌گوید رضایت‌نامه‌ها و گواهی‌نامه‌ها از همکاران و مدیران قبلی نشان می‌دهد «دارم سعی می‌کنم تحت‌تاثیر قرارت بدم». اگر استخدام کننده به این موارد احتیاج داشته باشد به شما خواهد گفت.

اگر این موراد را در نوشتن رزومه رعایت نکرده‌اید شاید بهتر باشد نگاهی دوباره به آن داشته باشید.

منبع: Inc

کانال تلگرام تخفیفان