۱۵ سال قبل بیل گیتس از مدیرعاملی مایکروسافت کناره‌گیری کرد. درحالی که بعد از آن به عنوان رئیس بخش طراحی نرم‌افزار باقی ماند و این کار شروع تحول در زندگی او بود. در اینجا ۷ کلید موفقیت بیل گیتس را با هم مرور می‌کنیم.

در ادامه با مجله تخفیفان همراه باشید برای اطلاع از آخرین تخفیف‌ها به سایت اصلی تخفیفان مراجعه کنید. همچنین برای خواندن مطالب بیش‌تر درباره‌ی موفقیت به ۵ راز موفقیت از زبان بیل گیتس مراجعه کنید.

چگونه بیل گیتس تبدیل به بیل گیتس شد؟

۱- یادگیری

احتمالا راه میانبری برای رسیدن به موفقیت وجود ندارد اما مطمئنا نقاط شروعی وجود دارد. گیتس نقطه‌ی شروع بزرگی داشت. در سال ۱۹۶۹ هنگامی که گیتس در کلاس هشتم بود مدارس بسیار کمی سیستم کامپیوتر داشتند مدرسه‌ی او نیز سیستم کامپیوتری ابتدایی خرید. گیتس کلاس‌های ریاضی را برای یادگیری برنامه‌ی این سیستم کنسل کرد و شیفته‌ی این ماشین شد و اولین برنامه‌ی کامپیوتری‌اش برنامه‌ی  tic-tac-toe بود.

۲- عقب‌نشینی نکردن

بسیاری از مردم خیلی زود عقب‌نشینی می‌کنند و بنابراین به موفقیت نمی‌رسند. اما بیل گینس به دلیل غریزه یا نادانی جوانی عقب‌نشینی نکرد. هنگامی که در نهایت بودجه‌ی مدرسه تمام شد گیتس (به همراه دوستش پل آلن و دانش‌آموزان دیگر) راهی برای استفاده رایگان از کامپیوتر پیدا کردند.

۳- ارزش قائل شدن برای کار

کار دیگری که بسیاری از مردم انجام می‌دهند ترسیدن برای درخواست دستمزد است اما گیتس هرگز اینچنین نبود. او در سن ۱۴ سالگی برای یک سیستم کامپیوتر محلی کدی نوشت و در سن ۱۷ سالگی او و دوستش آلن شرکتی تاسیس کردند که از برنامه‌های کامپیوتر اولیه برای محاسبه‌ی ترافیک جاده‌ها استفاده می‌کرد.

در سال ۱۹۷۰ هنگامی که گیتس متوجه شد علاقمندان آماتور به کامپیوتر از نسخه‌ی کپیشده‌ی (بدون مجوز) نرم‌افزار او استفاده می‌کنند او به علاقمندان به این برنامه گفت اگر برای استفاده از این برنامه پول پرداخت کنند او ۱۰ برنامه‌نویس استخدام و بازاری از برنامه‌های سرگرم کننده ایجاد می‌کند.

۴- یادگیری بیش از مطالب درس و مدرسه

گیتس دانش‌آموز موفقی بود و تقریبا همیشه نمرات کامل می‌گرفت و خانواده‌ی او به تحصیلات اهمیت می‌دادند. او در ۱۷ سالگی در دانشگاه هاروارد ثبت‌نام کرد اما هیچ رشته‌ای انتخاب نکرد بلکه از کامپیوترهای آنجا استفاده می‌کرد. در سال دوم گیتس هاروارد را ترک کرد تا با آلن دوست دوران دبیرستان خود شرکتی را تاسیس کند و این کار تحصیل حقیقی او بود.

۵- مسئولیت‌پذیر بودن

هنگامی که گیتس مایکروسافت را اداره می‌کرد  همه او را به عنوان رئیسی علاقمند به رقابت و سرسخت می‌شناختند. همانند استیو جابز که از برخورد او با کارمندانی که در جلسات با آن‌ها مخالف بود، تعریف شده گیتس نیز خشن بود. یکی از منتقدان گیتس او را «تخریب کننده» توصیف کرده است، اما همزمان مسئولیت‌پذیر نیز بود. در ۵ سال اول شروع کارش وقتی همه‌ی جنبه‌های تجارت را دید، همه‌ی کدهای محصولات شرکت را می‌دید و حتی گاهی آن‌ها را دوباره‌نویسی می‌کرد.

۶- پیش‌بینی کردن آینده

پیش‌بینی کردن کار آسانی نیست اما گیتس در لحظات حساس زیادی آینده را می‌دید. یکی از این پیش‌بینی‌ها در سال ۱۹۸۰ زمانی که او برای معامله‌ی مجوز برنامه‌ی DOS با IBM با قیمت کم‌تر از ۵۰۰۰۰ دلار مذاکره می‌کرد اتفاق افتاد و او کپی این برنامه را تحویل نداد. در نتیجه مایکروسافت می‌توانست مجوز OS را به فروشندگانی که از ماشین IBM استفاده می‌کردند بدهد و از این طریق شرکت او سود زیادی کسب کرد.

به تازگی گیتس گفته او نگران تهدید ماشین‌های فوق هوشمند برای بشریت است. امیدواریم این پیش‌بینی او درست نباشد.

۷- انجام کارهای بزرگ

در واقع این مورد باید در صدر فهرست قرار می‌گرفت. در مورد گیتس، او و همسرش بعد از تحویل مایکرسافت در سال ۲۰۰۰، فعالیت‌های بشردوستانه‌ی بسیاری انجام دادند. او و همسرش مشکلات بزرگی که دولتمردان قادر به انجام آن نیستند را برای کمک به نوع بشر انجام می‌دهند.

منبع: Inc

کانال تلگرام تخفیفان