در این بخش با ما در مجله تخفیفان همراه باشید تا چند نکته در پخت کیک را توضیح دهیم، برای اطلاع از آخرین تخفیف‌های رستوران و کافی‌شاپ به سایت اصلی تخفیفان مراجعه کنید. همچنین برای خواندن مطالب بیش‌تر به دسرهای خوشمزه مانند پای سیب  و ۷ افسانه غیر واقعی درباره آشپزی مراجعه کنید.

۱۱ اشتباه در پخت کیک که ندانسته انجام می‌دهید

bakig

۱- در دستور کیک کاما را نادیده می‌گیرید.

گاهی دستور غذا مانند آزمون دستور زبان است. بعد از هر ماده‌ در دستور، گفته شده آن ماده باید ریز شده، یا رنده شود. بنابراین «۱ فنجان  گردو، ریز شده» به این معنا است ۱ فنجان گردو را اندازه گرفته و سپس آن را ریز کنید. کارشناسان می‌گویند ۱ فنجان گردوی ریز شده با اندازه گرفتن یک فنجان گردو و سپس ریز کردن آن متفاوت است و ۱ فنجان گردوی ریز شده بسیار بیش‌تر است.

baking

۲- دوست دارید کیک را در فر چک کنید.

هرگز قبل از آماده شدن کیک (کلوچه یا پای) در فر را باز نکنید. روزی آلیا (Rosie Alyea) در کتاب جدیدش به نام Sweetapolita می‌گوید تقریبا ۲۰ دقیقه پخت کیک طول می‌کشد و در این مدت در فر را باز نکنید. باز کردن در فر گرمای لازم را آزاد می‌کند و با این کار دمای فر تغییر کرده و در نهایت ممکن است همه‌ی بخش‌های کیک به صورت مساوی نپزند.

11 اشتباه در پخت کیک

۳- از مواد سرد استفاده می‌کنید.

آیلا می‌گوید همیشه دمای مواد به اندازه دمای محیط باشد (مگر اینکه در دستور چیزی دیگری گفته شده باشد). برای مثال اگر شکر را با کره‌ای با دمای محیط مخلوط کنید حبابهای هوای ریزی در کره ایجاد می‌شود که باعث می‌شود بکینگ پودر و آردی که بعد اضافه می‌کنید به خوبی مخلوط شده و خمیر نرمی تولید شود. اما اگر کره خیلی سرد باشد مخلوط شکر با کره این حفره‌های ریز را تولید نمی‌کند و در نهایت بر نرمی خمیر تاثیر می‌گذارد.

11 اشتباه در پخت کیک

۴- خامه‌ی روی کیک را نادیده می‌گیرید.

احتمالا سخت‌ترین بخش در پخت کیک خامه زدن روی آن است. برای این کار لایه‌ی نازکی خامه روی کیک بمالید، سپس کیک را به مدت ۱۵ دقیقه در فر قرار دهید سرما باعث می‌شود این لایه به خوبی بر کیک قرار بگیرد و می‌توانید لایه‌ی بعدی خامه را برای تزیین استفاده کنید.

11 اشتباه در پخت کیک

۵- فر خیلی داغ است.

اگر سطح بالایی کیک فنجانی‌ها به جای صاف بودن، برآمده شده احتمالا فر شما بسیار داغ است. اگر فر شما دمای ۳۷۵ درجه را نشان می‌دهد این دما ۱۰۰% درصد نیست به ویژه اگر فرتان قدیمی است. دمای فرها ممکن است تا ۹۰ درجه تفاوت داشته باشند. برای اطمینان از دمای دقیق از دماسنج فر استفاده کنید.

11 اشتباه در پخت کیک

۶- خمیر کلوچه را در دمای اتاق برش می‌دهید.

آلیا می‌گوید برای اینکه کلوچه‌ها شکل خوبی داشته باشند باید هنگام بریدن خمیر آن‌ها سرد باشد. خمیر را قبل از رول کردن سرد کنید و سپس بعد از رول کردن نیز خمیر را سرد کنید.

11 اشتباه در پخت کیک

۷- از ظروف فلزی نامناسب استفاده می‌کنید.

ظروف فلزی تیره و غیر صیقلی ممکن است گرمای زیادی جذب کنند و سطح زیر کیک را بسوزانند. عایق کردن ظرف فلزی با کاغذ ۱.۲ اینچی به زمان بیش‌تری برای پخت نیاز دارد در غیر اینصورت سطح زیری کیک نمی‌پزد. بهترین ظرف فلزی برای پخت کیک آلومینیوم سنگین و درخشان و بدون لبه است.

11 اشتباه در پخت کیک

۸- ظروف فلزی را در فواصل پخت کیک سرد نمی‌کنید.

اگر خمیر کیک یا کلوچه را بر روی فلز داغ قرار دهید این کلوچه‌ها قهوه‌ای‌تر از کلوچه‌های قبلی می‌شوند پس ابتدا اجازه دهید ظرف شیشه‌ای خنک شود سپس خمیر کلوچه را روی آن بگذارید.

11 اشتباه در پخت کیک

۹- ترکیب سفیده تخم‌مرغ و شکر خراب می‌شود.

هنگامی که سفیده‌ی تخم مرغ و شکر را مخلوط می‌کنید مطمئن شوید همزن و ظرفی که استفاده می‌کنید کم‌ترین آلودگی به مواد دیگر به خصوص روغن نداشته باشد. آلیا می‌گوید حتی کم‌تریم مقدار از مواد دیگر این ترکیب را خراب می‌کند.

11 اشتباه در پخت کیک

۱۰- برای جدا کردن زرده و سفیده تخم‌مرغ از پوست تخم‌مرغ استفاده می‌کنید.

وقت خودتان (و تخم‌مرغ‌ها) را با این کار هدر ندهید. بخش لاستیکی انتهای تخم‌مرغ را با چنگال خرد کنید و با این کار به راحتی زرده و سفیده را از هم جدا کنید.

11 اشتباه در پخت کیک

۱۱- کیک فنجانی‌ها را در ورقه‌های غیرقابل نفوذ قرار می‌دهید.

فکر می‌کنید اگر کیک فنجانی را به ورقه‌های غیرقابل نفوذ بپوشانید کهنه و خراب نمی‌شوند؟ به گفته‌ی آلیا این کار کیک فنجانی را خراب می‌کند و رطوبت اضافه در این ورقه‌ها باعث می‌شود کیک فنجانی خیس و چسبناک شود.

منبع: Reader’s digest

کانال تلگرام تخفیفان