ورزش کردن با شکم خالی جزو مواردی است که مربیان بسیاری در مورد آن اختلاف نظر دارند. بعضی از مربیان معتقدند این کار برای چربی‌سوزی و ساخت عضلات مفید است و برخی معتقدند برای بدن ضرر دارد. در این مطلب از بخش سلامت مجله تخفیفان قصد داریم باورهای اشتباه در این مورد را بررسی کنیم و حقایق و اثرات مثبت ورزش کردن با شکم خالی را بیان کنیم.

برای پیدا کردن یک باشگاه ورزشی مناسب نیز می‌توانید از تخفیفان‌های تفریحی و ورزشی وبسایت تخفیفان استفاده کنید.

تحقیقات نشان می‌دهد شکم خالی باعث ترشح هورمون‌های مفیدی در بدن می‌شود. دو مورد از نتایج مثبت ورزش کردن با شکم خالی عبارتند از:

۱- افزایش انسولین: انسولین هورمونی در بدن است که برای کنترل قند خون و کمک به هضم غذا ترشح می‌شود. وقتی ما زیاد غذا بخوریم، انسولین بیش از حد ترشح می‌شود و بدن شروع به مقاومت در برابر آن می‌کند. با کمتر غذا خوردن، حساسیت و واکنش بدن به انسولین در سطح مناسبی باقی می‌ماند.

۲- ترشح هورمون رشد: هورمون رشد یا GH هورمونی است که ساخت عضلات و رشد بدن را افزایش می‌دهد. تحقیقات نشان می‌دهد زمانی که برای مدت طولانی غذا نخوریم، این هورمون در مردان حدود ۲۰۰۰ درصد و در زنان حدود ۱۳۰۰ درصد افزایش می‌یابد.

یکی دیگر از هورمون‌هایی که هم در مردان و هم زنان برای تقویت و ساخت عضله مفید است، تستسترون است. غذا نخوردن به تنهایی اثری بر تستسترون ندارد اما ورزش کردم در حالی که گرسنه هستید، هر دو هورمون رشد و تستسترون را در کنار هم افزایش می‌دهد.

تحقیقات نشان می‌دهد ورزش کردن با شکم خالی، باعث می‌شود بدن مواد مغذی وعده‌ی غذایی قبلی را به خوبی و در جای درست استفاده کند. اثر دیگر این عمل، چربی‌سوزی با قدرت و کیفیت بیشتر است. افرادی که با شکم خای برای کم کردن وزن ورزش می‌کنند، بهتر و سریع‌تر وزن کم می‌کنند.

از دیگر مزایای ورزش گردن در حالت گرسنگی این است که بدن می‌آموزد زمانی که غذا نخورده‌ایم، چگونه از ذخایر انرژی خود استفاده کند و به همین دلیل در زمانی که انرژی دارد یا سیر هستیم نیز به بهترین نحو از منابع انررژی استفاده می‌کند.

برای شروع به این نوع تمرین بهتر است با ترس خود روبرو شوید و بدانید که بدن شما می‌تواند بدون شکم پر، تمرین را تحمل کند. می‌توانید بین ورزش آب بنوشید یا قبل از آن یک قهوه‌ی تلخ یا کراتین یا هر ماده‌ی کم کالری را برای شروع استفاده کنید. تا هر زمان که بخواهید می‌توانید بعد از ورزش هم غذا نخورید. تعداد وعده‌های غذایی را در روز طوری تنظیم کنید که راحت هستید اما در محاسبه‌ی کالری مصرفی دقت داشته باشید.

انتخاب روش ورزش کردن و زمان آن به بدن هر فرد بستگی دارد. اگر غذا نخوردن قبل از ورزش شما را اذیت می‌کند، پس کمی غذا یا میوه مانند موز قبل از ورزش میل کنید. اما این حقیقت را بدانید که از لحاظ علمی هیچ نیاز صد درصدی به وعده‌ی غذایی قبل از ورزش وجود ندارد.

منبع: Greatist

کانال تلگرام تخفیفان