برخی افراد دو بار ورزش کردن در روز را برای آماده‌سازی برای مسابقات سخت و یا کم کردن وزن انتخاب می‌کنند. آیا این نوع ورزش کردن برای بدن مناسب و بی خطر است؟ دز این مطلب بخش سلامت مجله تخفیفان به بررسی این نوع ورزش کردن می‌پردازیم و راه‌های صحیح آن را توضیح می‌دهیم. برای پیدا کردن یک باشگاه ورزشی مناسب یا استخر عالی نیز شما را دعوت می‌کنیم تا از تخفیفان‌های تفریحی و ورزشی وبسایت تخفیفان دیدن کنید.

بررسی‌های زیادی برای مقایسه‌ی یک بار ورزش در روز مثلا یک ساعت یا دو بار ورزش کردن به مدت نیم ساعت انجام شده است. نتایج روشنی از این تحقیقات به دست نیامده و نمی‌توان به صورت قطعی گفت که دو یا سه بار ورزش کردن اثر بهتری دارد. اما نکته‌ی قطعی این است که بدن ما بیش از تعداد حرکات، به شدت ورزش ما واکنش نشان می‌دهد.

آیا دو بار ورزش کردن در روز برای بدن مفید است؟

کارشناسان ورزشی معتقدند اگر تمرین دوم سنگین نباشد و فقط تمرینات سبک و کششی باشد که ضربان قلب را بالا نبرد، ضرری برای بدن ندارد. آنها البته معتقدند که ورزشکاران حرفه‌ای به راحتی می‌توانند دو بار در روز تمرین کنند. اما افراد معمولی که تنها برای سلامتی ورزش می‌کنند و زمان کافی برای دو بار ورزش کردن ندارند، نیازی نیست به خود فشار بیاورند. اما اگر وقت کافی و برنامه‌ی منظم برای دو بار ورزش در روز دارید، این نکات را انجام دهید:

۱- به تعادل برسید.

بین دو نوبت ورزش خود تعادل برقرار کنید و هر دو را سنگین یا سبک انجام ندهید تا از آسیب رسیدن به عضلات جلوگیری کنید.

۲- برنامه‌ی متنوعی داشته باشید.

برخی افراد یک بار در روز و یک بار در عصر تمرین می‌کنند تا برنامه‌ی زمانی منظمی داشته باشند. قانون خاصی در این مورد وجود ندارد. زمانی ورزش کنید که بدن آمادگی دارد و اگر احساس خستگی و ضعف می‌کنید، استراحت کنید.

۳- وعده های غذایی مناسب استفاده کنید.

وعده‌های غذایی مناسب طبق رژیم بدن خود را فراموش نکنید و برنامه‌ی غذایی را با ورزش خود تنظیم کنید. نوشیدن آب در بین ورزش و ساعات استراحت را به هیچ وجه فراموش نکنید.

آیا دو بار ورزش کردن در روز برای بدن مفید است؟

۴- خوب بخوابید.

برنامه‌ی زمانی مناسب برای خوابیدن و استراحت در بین وعده‌های تمرینی داشته باشید. خواب شب را فراموش نکنید و سعی کنید با یک خواب راحت بدن را برای بازیابی انرژی تمرین دهید.

۵- استراحت کنید.

وقتی یک هفته تمرینات سخت انجام داده‌اید، هیچ اشکالی ندارد که یک یا دو روز به عضلات خود استراحت بدهید. نیازی نیست تمام آن روز را بخوابید یا بی حرکت باشید. می‌توانید قدم بزنید یا حرکات کششی و نرم انجام دهید اما حتما به عضلات خود استراحت دهید.

دو بار ورزش کردن در روز می‌تواند بیش از یک بار ورزش کردن برای بدن مفید باشد. تنوع حرکات و عادت دادن بدن به تحرک، از فواید این نوع ورزش است. البته مهم‌ترین مسأله بیش از تعداد تمرین‌ها، تمرکز و فشاری است که در هر جلسه بر روی عضلات مورد نظر می‌آوریم.

منبع: Greatist

کانال تلگرام تخفیفان