پوست خشک گاهی تبدیل به مشکلی جدی می‌شود و ممکن است شدیدا پوست‌تان حساس شده یا حتی جوش بزند و در بعضی موارد ممکن است نشانه‌ای از بیماری جدی‌تر پوستی باشد. در ادامه مطلب نکاتی برای درمان پوست خشک با هم می‌خوانیم.

حتی اگر همیشه از مرطوب کننده استفاده می‌کنید اما مرطوب کننده همیشه کافی نیست و باز هم ممکن است پوست خشکی داشته باشید. چرا؟ زیرا ممکن است مرطوب کننده‌ی شما مواد مناسبی نداشته باشد یا آن را به درستی استفاده نمی‌کنید. روغن بادام افریقایی و روغن نارگیل از بهترین مواد در ترکیبات مرطوب کننده‌ها هستند. این نرم‌کننده‌ها به آسانی توسط پوست جذب شده و همان طور که از نام آن‌ها مشخص است دارای تری‌گلیسیرید (که برای قلب مضر و برای پوست مفید است) هستند.

در ادامه با مجله تخفیفان همراه باشید و برای اطلاع از آخرین تخفیف‌های سلامتی و پزشکی به سایت اصلی تخفیفان مراجعه کنید. همچنین برای خواندن مطالب بیش‌تر به چگونه خال معمولی را از سرطان پوست تشخیص دهیم؟ مراجعه کنید.

مرطوب کننده علاوه بر روغن نارگیل، برای مرطوب کردن سطح بالایی پوست بهتر است دارای گلیسرول، گلیسیرین برای مرطوب کردن طولانی مدت پوست و هیدرواکسی‌اتیل اوره برای مرطوب کردن عمیق‌ترین لایه‌ی سطح پوست باشد.

بهترین زمان برای استفاده از مرطوب کننده بلافاصله پس از حمام در حالی که پوست‌تان هنوز مرطوب است. این کار کمبود آب پوست را جبران می‌کند. دومین زمان قبل از خواب است زیرا پوست فرصت کافی برای جذب مرطوب کننده به عمیق‌ترین لایه‌ها را دارد. بعد از مرطوب کردن لباس‌های تنگ نپوشید. به یاد داشته باشید فقط مرطوب کننده را به پوست نزنید بلکه ۱ الی ۲ دقیقه آن را روی پوست بمالید.

اگر پوست‌تان حساس، قرمز و ترک خورده شده باید از مرطوب کننده‌ای استفاده کنید که حاوی ژل پترولیوم (petroleum jelly) باشد.

روش‌های برای جلوگیری از خشک شدن پوست

یکی از آسان‌ترین روش‌های درمان پوست خشک، پیشگیری است. برای داشتن پوستی سالم در زمستان این مراحل را دنبال کنید:

همیشه از مرطوب کننده هوا استفاده کنید. این ماشین مرطوب کننده، رطوب موردنیاز را به هوا اضافه کرده و مانع خشک شدن پوست می‌شود.

با آب ولرم دوش گرفته و به مدت طولانی دوش نگیرید. گرما و آب پوست را خشک می‌کنند، پس سعی کنید زمان دوش گرفتن را کوتاه کنید. می‌توانید قبل از دوش ۱ دقیقه آب گرم را در حمام باز کنید و قبل از شروع دوش آب گرم را کم کرده سپس دوش بگیرید. با این کار بدون آسیب به پوست شما حمام گرم می‌شود.

به آرامی پوست‌تان را خشک کنید. هنگامی که از حمام بیرون آمدید به آرامی پوست را خشک کرده و حوله را به شدت بر پوست نکشید زیرا باعث آسیب به پوست می‌شود. بلافاصله بعد از حمام از مرطوب کننده استفاده کنید.

هنگامی که پوست خشک است مرطوب کننده و شوینده‌های بدن که عاری از مواد رنگی و معطر هستند بهترین انتخاب هستند. در این شرایط بهتر است از محصولات ضدجوش و ضدچروک نیز استفاده نکنید زیرا این محصولات دارای اسید (سالیسیلیک، گلیکولیک) و ترکیباتی هستند که در حالی که برای پوست مفید هستند ممکن است باعث آسیب بیش‌تر پوست خشک شوند.

منبع: About

کانال تلگرام تخفیفان