اکثر افراد شوخی و خنده را دوست دارند چون ایجاد حالتی شاد و لذت‌بخش را به دنبال دارد. شوخ‌طبع بودن خصیصه‌ی خوبی است که می‌تواند به شما در یافتن دوستان و همکاران بهتر و حتی موفق تر بودن در شغل کمک کند. در این مطلب از بخش موفقیت مجله تخفیفان به نتایج جالبی اشاره می‌کنیم که شوخ‌طبعی می‌تواند بر روی روند موفقیت شما داشته باشد.

شما عزیزان می‌توانید آخرین تخفیفان‌ها در وبسایت اصلی تخفیفان مشاهده کنید.

چرا افراد شوخ‌طبع موفق‌تر هستند؟

تحقیقاتی با مشارکت دانشگاه‌های هاروارد، کلمبیا و اینسید [Insead] بر روی تعدادی داوطلب انجام شد. در این آزمایشات، افراد ابتدا در موقعیت‌هایی قرار گرفتند که با یکدیگر ارتباط‌های صادقانه یا با شوخ‌طبعی (همراه با طعنه‌های طنزآمیز) یا طبیعی داشته باشند. سپس آن‌ها را به چلش‌های خلاقانه دعوت کردند و نتایج نشان داد که افراد در معرض صحبت‌های طعنه‌آمیز و شوخی، خلاقیت بیشتری داشتند چرا که هر دو فرد گوینده و شنونده در این مکالمات از ذهن خود استفاده می‌کنند که هم معنی طعنه‌آمیز و هم معنی حقیقی صحبت‌های یکدیگر را درک کنند و فعالیت ذهنی بیشتری انجام می‌دهند.

نتایج تحقیقات نشان داد که طعنه و شوخی اثر مثبتی به عنوان کاتالیزور فعالیت‌های خلاقانه و مغزی داشته است. محققان البته اضافه کردند که نتایج این تحقیق جامع نیست و شما نمی‌توانید در تمامی شرایط زمانی و مکانی و موقعیت‌های مختلف از شوخی و طعنه به عنوان محرک مغزی استفاده کنید. این مسأله کاملا باید درک شود که شوخی و طعنه باید در مکان مناسب باشد تا آسیبی به ارتباطات حرفه‌ای و کاری و حتی خانوادگی وارد نکند.

بر اساس باورهای قبلی افراد تصور می‌کردند ارتباطاتی که در آنها طعنه و کنایه و شوخی باشد، ارتباطاتی عقلانی و نتیجه‌بخش نیستند و از جلساتی که شوخی در آنها رواج داشته باشد نمی‌توان نتیجه‌ی مثبت گرفت. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد در بین گروهی که اعتماد مناسب وجود داشته باشد، شوخی کردن نه تنها مضر نیست بلکه به پیش‌برد اهداف گروه و تیم نیز کمک می‌کند.

منبع: Inc

کانال تلگرام تخفیفان