آیا در رابطه‌ی دوستی سمی و نامناسبی هستید؟ اگر جواب شما مثبت است این دوستی شما را نابود می‌کند. پایان دادن به این رابطه به زمان نیاز دارد اما در این زمان چیزهایی یاد می‌گیرید که منجر به نداشتن چنین دوستانی در آینده می‌شود.

دوستی سمی حتی برای سلامت شما نیز مضر است اما وقتی وارد بزرگسالی می‌شوید ۱ یا ۲ بار وارد چنین دوستی می‌شوید یا شاید از آن افرادی باشید که دوستان سمی را جذب می‌کنند. سمی به معنی زهرآگین، کشنده و ناسالم است. ما به گونه‌ای آفریده نشده‌ایم که چیزهای سمی را تحمل کنیم. اگر به صدای درونتان گوش کنید متوجه می‌شوید دوستی که انتخاب کرده‌اید برای سلامت ذهن شما نامناسب است.

در ادامه با مجله تخفیفان همراه باشیم تا ۷ علامت دوستی سمی را توضیح دهیم، برای اطلاع از آخرین تخفیف‌ها به سایت اصلی تخفیفان مراجعه کنید. همچنین برای خواندن مطالب بیش‌تر در این زمینه به چگونه بدون ناراحتی به یک رابطه دوستی پایان دهیم؟ مراجعه کنید.

۱- دوست‌تان می‌خواهد در مرکز توجه باشد.

افراد سمی به دنبال جلب‌توجه هستند و آن را به هر صورتی می‌گیرند. آن‌ها برای جلب توجه ممکن است خیلی خوب باشند یا حتی نمایشی درست کنند که توجه دیگران را به خود جلب کنند، حتی اگر این توجه منفی باشد آن‌ها به هدف خود می‌رسند. دوست سمی ممکن است مراسم خاصی مثلا مهمانی تولدتان یا جشن آخرین ترفیع‌تان را خراب کند، یعنی زمانی که شما باید در مرکز توجه باشید او همه‌ی توجهات را به سوی خود جلب کند. چرا؟ چون افراد سمی احساس عدم امنیت می‌کنند و با جلب توجه می‌خواهند این احساس را از بین ببرند.

۲- دوست‌تان همیشه از شما چیزی می‌گیرد و به ندرت به شما چیزی می‌دهد.

دوستان سمی همیشه از بقیه چیزی می‌گیرند آن‌ها «درخت قرض» و «جمع کننده» هستند. آن‌ها ماشین، لباس، پول و حتی وقت باارزش شما را قرض می‌گیرند. هنگامی که به شما زنگ یا پیام می‌دهند انتظار دارند به سرعت به آن‌ها پاسخ دهید و اگر این کار را نکنید با سیل پیام‌های انتقاد روبرو می‌شوید.

هنگامی که باید از شما حمایت شود از دوستان سمی انتظار حمایت نداشته باشید. نیاز شما آنقدر برایشان مهم نیست که در آن لحظه به شما کمک کنند. در این شرایط بهانه‌های زیادی (اغلب نادرست) پیدا می‌کنند و باید آن‌ها را درک کنید. به طور کلی مشکلات آن‌ها مهم‌تر از مشکلات شما است. در واقع افراد سمی حس همدردی که یکی از ویژگی‌های مهم دوستی است را ندارند.

۳- از احساس گناه برای کنترل رابطه دوستی استفاده می‌کند.

دوستان سمی به خوبی می‌توانند کاری کنند که برای آن‌ها احساس تاسف کنید و به خوبی نقش یک قربانی را بازی می‌کنند. به خوبی در شما احساس گناه ایجاد می‌کنند و نمی‌توانید حدس بزنید اگر به تماس آن‌ها پاسخ ندهید چه اتفاقی می‌افتد. افرادی که به «نجات» یا «درست کردن» تمایل دارند احتمالا دوستان سمی هستند. ممکن است تصور کنید می‌توانید این افراد را کنترل کنید اما در نهایت آن‌ها شما را با احساس گناه کنترل می‌کنند.

۴- رفتارهای بد را تکرار می‌کند.

افراد سمی به نتایج تصمیمات‌شان فکر نمی‌کنند و تصمیمات آنی می‌گیرند. اغلب رفتارها و تصمیمات آنی آن‌ها را دچار مشکل می‌کند. کنترل آنی عملکردی در مغز است که رفتارها را کنترل می‌کند. این عملکرد شامل تحمل ناامیدی، زندگی در محدویت‌ها و توانایی محدود کردن کارهای آنی است. افرادی که کنترل آنی ضعیف و تحمل ناامیدی کمی دارند به سرعت تصمیم می‌گیرند و به خطرات و نتایج آن فکر نمی‌کنند.

۵- دیگران را به خاطر اشتباهات خودش سرزنش می‌کند.

متوجه شده‌اید دوستان سمی مشکلات زیادی ایجاد می‌کنند؟ آیا آن‌ها مسئولیت این اشتباهات را می‌پذیرند؟ افراد سمی معمولا دیگران را مقصر می‌دانند و به ندرت مسئولیت کارهایشان را قبول می‌کنند. همیشه دیگران مقصر هستند. احساس امنیت در رابطه با افرادی که دیگران را به دلیل مشکلاتش سرزنش می‌کند، سخت است زیرا می‌دانید آن‌ها مشکل را ایجاد می‌کنند ولی آن‌ها به گونه‌ای رفتار می‌کنند که احساس کنید شما مقصر هستید.

۶- باعث می‌شود به خودتان شک کنید.

افراد سمی به ذهن‌تان نفوذ می‌کنند و باعث می‌شوند به خودتان شک کنید. ناگهان خودتان را زیر سوال می‌برید و فکر می‌کنید در این رابطه چه کار اشتباهی انجام داده‌اید. بعضی افراد سمی آنقدر افکار خودشان را درباره‌ی همه چیز باور دارند و این باور را بیان می‌کنند که فکر شما آشفته می‌شود.

۷- می‌خواهید به دوستی پایان دهید اما احساس می‌کنید در تله هستید.

همان طور که قبلا گفته شد احساس گناه یکی از سم‌هایی است که رابطه را کنترل می‌کند. افراد سمی سعی در کنترل دوستی دارند. دوستان خوب شما را درگیر و گرفتار نمی‌کنند و باید در دوستی آنقدر احساس راحتی کنید که خودتان باشید. اگر در دوستی با کسی احساس راحتی نمی‌کنید شاید او همان دوست سمی است.

منبع: Lifehack

کانال تلگرام تخفیفان