کارآفرینان زندگی پرمشغله‌ای دارند اگر تازه شروع به این کار کرده باشید می‌دانید چقدر زمان برایتان مهم است. اما آیا می‌دانید زمان‌تان را چگونه  می‌گذرد؟ بسیاری از مردم نمی‌دانند. ما تقریبا تمام طول روز مشغول کار هستیم ولی در نهایت کار زیادی انجام نداده‌ایم. در این صورت مدیریت زمان بسیار مفید است.

در ادامه با مجله تخفیفان همراه باشید تا ۱۰ راهکار برای مدیریت زمان را بررسی کنیم و برای اطلاع از آخرین تخفیف‌ها به سایت اصلی تخفیفان مراجعه کنید همچنین برای خواندن مطالب بیش‌تر به چگونه برای ۵ سال آینده خود برنامه‌ریزی کنیم؟ مراجعه کنید.

۱- به زمانی که می‌گذرد توجه کنید.

اگر بدانید زمان‌تان چگونه می‌گذرد بهتر می‌توانید آن را کنترل و مدیریت کنید. می‌توانید کارهایی که در طول روز انجام می‌دهید را در جایی یادداشت کنید و یا از برنامه‌های مدیریت زمان مانند واندرلیست استفاده کنید. لارا واندرکام کارشناس مدیریت زمان می‌گوید به مدت یک هفته برنامه‌ها و زمانی که کار می‌کنید را دنبال کنید تا از عادات خودت اطلاعات کسب کنید. این کار شروعی خوب است و نتایج آن شما را شگفت‌زده می‌کند.

۲- از حدس زدن زمان بپرهیزید.

بعد از یادداشت کارها و برنامه‌هایتان می‌دانید چه کارهایی از شما زمان بیش‌تری می‌گیرند و برای هر کار به چقدر زمان نیاز دارید. برای هر هفته اهدافی تعیین کنید و سعی کنید زمان مورد نیاز برای انجام آن‌ها را محاسبه کنید. پس از آن زمانی که برای انجام کارهای هفته‌ی آینده مشخص می‌کنید دقیق‌تر خواهد بود.

۳- برنامه‌ریزی کنید.

واضح است هنگامی که برای کارهای برنامه‌ریزی می‌کنید ۱۰ دقیقه در زمان صرفه‌جویی می‌کنید. روز جمعه به کارهایی که باید در طول هفته انجام دهید فکر کنید و آن‌ها را یادداشت کنید؛ به اهداف بزرگ فکر کنید و با تقسیم آن‌ها به مراحل کوچک‌تر دستیابی به آن‌ها را راحت‌تر کنید. روز شنبه با فکر کردن به کارهایی که باید انجام دهید روزتان را شروع کنید.

۴- لیستی از کارهایی که باید انجام دهید تهیه کنید.

گاهی فقط کارها را یادداشت می‌کنیم ولی طبق برنامه آن‌ها را انجام نمی‌دهیم. فهرست انجام کارها را براساس اولویت‌هایتان بنویسید و اهداف واقع‌بینانه تعیین کنید و بر روی برنامه‌های همان روز تمرکز کنید. این کار باعث می‌شود کارهای کم‌تری داشته باشید و از هدر رفتن زمان‌تان برای دوباره برنامه‌ریزی جلوگیری شود.

۵- کارهای مرتبط به هم را در کنار هم قرار دهید.

تمرکز کلید بهره‌وری و بازده بالا است، پس از کارهایی که باید در هر زمان انجام دهید آگاه باشید. اگر بخواهید همه‌ی کارمندان شرکت را در هنگام انجام کار مدیریت کنید احتمالا تمرکزتان را بر یک یا همه‌ی کارهایی که باید انجام شوند از دست می‌دهید. سعی کنید کارهای هفتگی‌تان را به گروه‌های مختلف تقسیم کنید و در یک زمان بر روی کارهای مشابه تمرکز کنید تا زمان را ذخیره کنید.

۶- برای کارهایی جزیی نیز برنامه داشته باشید.

شما به عنوان کارآفرین کارمندانی دارید که به شما وابسته هستند، صدها پیام نخوانده دارید و کارهای بعد از جلسات را باید تنظیم کنید، پس گاهی کارهای جزیی برنامه‌ی شما را متوقف می‌کنند. به همین دلیل نباید روزتان را ۱۰۰% پر کنید و برای این مسائل جزیی نیز زمان تعیین کنید.

۷- از زمان‌های اضافه استفاده کنید.

اگر در حالی که سعی دارید کارتان را انجام دهید تماس تلفنی یا جلسه‌ای زمان شما را بگیرد، آن را از برنامه خارج کنید. برای هر جلسه یا تماس برنامه‌ریزی داشته باشید و این برنامه در راستای اهدافتان باشد.

۸- استراحت کنید.

برخلاف باور عمومی استراحت کردن وقت تلف کردن نیست. استراحت باعث می‌شود دوباره بر کارها تمرکز کنید و برای شروع کارها انرژی می‌گیرید. هر چند ساعت استراحت کنید و اجازه ندهید خستگی بر شما غلبه کند. کاری انجام دهید که به شما احساس خوبی بدهد مثل پیاده‌روی به پارک نزدیک محل کار.

۹- از دوره‌ی نهفتگی استفاده کنید.

در اصطلاح روانشناسی دوره‌ی نهفتگی یکی از چهار مرحله‌ی خلاقیت است و به زمانی گفته می‌شود که شما فعالانه درباره‌ی حل مشکلات یا ایده‌ها فکر نمی‌کنید. همیشه به کار فکر نکنید. ممکن است برای کسی که همیشه برای رسیدن به اهدافش مشغول به کار است کمی سخت باشد اما اگر فعالانه درباره‌ی راه‌حل مشکلات فکر نکنید ایده‌های جدیدی به ذهن‌تان می‌رسد. بسیاری از کارآفرینان آخر هفته‌ها نیز کار می‌کنند و کار را به خانه می‌آورند اما حقیقت این است که هنگامی که تمام مدت کار نمی‌کنید بازده بیش‌تری دارید.

۱۰- آرام باشید.

تاکنون متوجه شده‌اید وقتی آرام هستید و ذهن‌تان خالی است، زمان آهسته‌تر می‌گذرد؟ یوگا، مدیتیشن و ذهن‌آگاهی روش‌هایی هستند که با آن‌ها می‌توانید آرام شوید و به جای فکر کردن به گذشته یا برنامه‌ریزی برای آینده، زمان حال را کنترل کنید. برای این کار کافی است برای چند دقیقه به چیزی فکر کنید، از دیدن کار هنری یا تماشای طبیعت لذت ببرید. در زمان حال باشید و اجازه ندهید زندگی مدرن حواس شما را پرت کند.

منبع: Lifehack

کانال تلگرام تخفیفان