زندگی ما از عادت‌های ما تشکیل شده است. عادت‌های بد و عادت‌های خوب. کارهای روزمره‌ی تکراری و ناخودآگاهی که با کمترین فکر و برنامه‌ریزی هر روز آنها را انجام می‌دهیم. عادت‌ها بدون فکر و برنامه انجام می‌شوند چون جزئی از شخصیت ما شده‌اند و ناخودآگاه ما را به سمت خود هدایت می‌کنند. مثلا هر شب مسواک زدن، یک عادت خوب است که ما هر شب بدون این که فکر و برنامه‌ی خاصی برای آن داشته باشیم، آن را انجام می‌دهیم. اما اگر بخواهیم برای کسب موفقیت عادت‌های بد را به عادت‌های خوب تبدیل کنیم، چه کارهایی لازم است؟ با مجله تخفیفان همراه باشید.

ایجاد تغییر در زندگی و عادت‌ها، نیازمند داشتن هدف جدید و تلاش برای رسیدن به آن است. همین هدف و تلاش جدید، کم‌کم می‌تواند به عادت شما تبدیل شود. پیش‌نیاز اساسی برای شناخت عادت‌ها و درک چگونگی تغییر آنها این است که بدانیم عادت‌ها به راحتی از بین نمی‌روند بلکه بوسیله‌ی عادت‌های دیگر جایگزین می‌شوند. مورد دیگر که باید در نظر داشته باشیم این است که عادت‌های جدید در همان چرخه‌ی عادت‌های قبلی ایجاد می‌شوند. چرخه‌ی عادت از سه بخش نشانه، روال و پاداش تشکیل شده است. شناخت این سه بخش و جایگزین کردن آنها، برخی اوقات مشکل است.

برای توضیح این مورد به یک مثال توجه کنید:

مردی را تصور کنید که هر روز صبح بعد از بیدار شدن یک صبحانه سریع پر از کربوهیدرات می‌خورد، سپس اخبار تماشا می‌کند و بعد از آن برای فرار از ترافیک، خانه را زودتر ترک می‌کند. چرخه‌ی عادت این فرد این‌گونه است.

نشانه: بیدار شدن از خواب و رفتن به آشپزخانه

روال: خوردن یک صبحانه‌ی سریع و ناسالم

پاداش: تماشای اخبار قبل از بیرون رفتن از خانه

اگر او بخواهد این عادت خود را جای‌گزین کند، چاره‌ای ندارد جز این که روال را عوض کند تا با داشتن همان پاداش قبلی، از عادت جدید هم خوشحال باشد. خیلی ساده است او با تغییر دادن بخش روال به درست کردن یک صبحانه‌ی سریع و سالم (که انواع دستوران آن را می‌توان در اینترنت جستجو کرد)، عادت بد را به عادت خوب تبدیل کند و هنوز از تماشای اخبار صبحگاهی لذت ببرد.

همان طور که گفته شد نکته‌ی اصلی، درک چرخه‌ی عادت و بخش‌های آن و سپس تغییر بخش مورد نظر است. برخی اوقات باید نشانه را تغییر داد و برخی اوقات روال باید تغییر کند. پاداش نیز با تغییر عادت می‌تواند عوض شود یا ثابت بماند. فراموش نکنید تغییر عادت‌های بد، شروع روند موفقیت شما را تضمین می‌کند.

یکی از عادت‌های خوب، گذراندن اوقات در کنار خانواده و سفر کردن است. اگر عادت سفر کردن را در زندگی خود دارید، تخفیفان‌های مسافرتی وبسایت تخفیفان را از دست ندهید.

منبع: Greatist

کانال تلگرام تخفیفان