یکی از مهاره‌های مهم برای موفقیت در مدیریت و رهبری، مهارت ارتباط و تشکیل تیم و گروه است. تحقیقات نشان می‌دهد که ۷۵ درصد زمان مدیران، به برقراری ارتباط می‌گذرد و مدیرانی موفق هستند که بهترین ارتباط‌ها را با اطرافیان برقرار می‌کنند. در این مطلب از بخش مدیریت مجله تخفیفان، با مهارت‌های اساسی و جزئی مدیران موفق در برقراری ارتباط آشنا می‌شویم.مدیران موفق، افرادی با اغتماد به نفس هستند که اطلاعات کاملی در مورد خودشان دارند، انعطاف‌پذیر هستند و می‌دانند که برای کسب موفقیت در کسب‌و‌کار و نیز برقراری ارتباط، ابتدا باید مدیریت کاملی روی رفتار خود داشته باشند. ۵ آیتم اول لیست زیر در مورد مدیریت خود و ۵ آیتم بعدی در مورد برقراری ارتباط است.

آشنایی با مهارت‌های ارتباطی مدیران موفق

۱- به چیزهایی اعتقاد دارند که به آنها انرژی مثبت می‌دهد.

هیچ مدیر موفقی اعتقاد ندارد که قربانی جامعه یا دولت است. و یا هیچ‌کدام از رهبران موفق به این فکر نبودند که استعداد و توانایی کمتری نسبت به بقیه دارند. افراد موفق به موارد مثبت و افکار مثبت اعتقاد دارند و همین اعتقاد باعث می‌شود که ذهن آنها برای موفق‌تر شدن همیشه در تلاش باشد.

۲- در مورد جسم و روح خود اطلاع کامل دارند.

مدیران موفق اطلاعات کاملی در مورد بدن و رپح خود دارند. آنها مشکلات جسمی و روحی خود را به سرعت شناسایی می‌کنند و اجازه نمی‌دهند که مشکلات زمان‌بر شده و آسیب جدی به روحیات و یا جسم آنها وارد کند.

۳- هیچ ترسی از انتقاد ندارند.

این دسته از مدیران، اعتماد به نفس کامل دارند و در کنار آن، با دید باز از انتقادها و نظرات اطرافیان استقبال می کنند. آنها سازمان خود را از حالت بسته و خشک به حالتی پویا تبدیل می‌کنند و اجازه می‌دهند همه افراد نظرات حتی مخالف خود را ابراز کنند و خلاقیت خود را پرورش دهند.

۴- هیچ‌گاه دیگران را سرزنش نمی‌کنند.

مدیرانی موفق هستند که کنترل احساسات خود را در دست دارند. این افراد در مواجهه با افرادی مختلف و حتی خطاکار هیچ‌گاه فرد مقابل را متهم یا سرزنش نمی‌کنند. آنها می‌دانند که با توهین به فرد مقابل و یا ایجاد احساس گناه در او، راندمان کاری شخص را کاهش می‌دهند.

۵- ثابت‌قدم و متکی به نفس هستند.

مدیران موفق مانند سروهای کهنسال، محکم و استوار هستند. آنها با حرف‌های دیگران رنجیده نمی‌شوند. آنها به خودشان اعتقاد کامل دارند و سعی نمی‌کنند شبیه دیگران باشند، بعلاوه از صحبت‌های کارمندان نیز برداشت مثبت دارند به طور مثال اگر کارمندی بگوید که از موقعیت شغلیش راضی نیست این‌گونه برداشت می‌کنند که به کمک نیاز دارد نه این که از مدیریت آنها ناراضی باشد.

۶- حد و مرز و توانایی‌های خود را می‌شناسند.

یک مدیر موفق می‌داند که تا کجا باید وظایف را خودش انجام دهد و از کجا باید کار را به دیگران بسپارد. آنها برای راحتی دیگران تلاش نمی‌کنند تا همه‌ی کارها را خودشان انجام دهند. بلکه در مواقع نیاز، به راحتی وظیفه انجام کار را به عهده کارمندان می‌گذارند. البته در مورد توانایی‌های اطرافیان نیز اطلاعات کامل دارند و بیش از حد از آنها انتظار ندارند.

۷- به دنبال احساسات افراد در صحبت‌ها هستند.

رهبران موفق، به احساساتی که در پشت کلمات اطرافیان است، بسیار دقت می‌کنند، به دنبال کلمات و حالت‌ها خاص هستند تا حس فرد مقابل را درک کنند. آنها سریعا درک می‌کنند که فرد مقابل چه منظوری از  صحبت‌ها دارد و هدف اصلی از مذاکره را بدون توجه به کلمات اضافی پیدا کرده و برای آن اقدام می‌کنند.

۸- کنجکاو هستند و کمتر قضاوت می‌کنند.

در برخورد با افراد بی‌نظم و غیر منطقی، سریعا قضاوت نمی‌کنند و بیشتر به دنبال دلیل این رفتار می‌گردند. مدیران موفق می‌دانند که با قضاوت عجولانه، راه را برای کشف مشکلات اصلی و راه‌حل‌های صحیح بسته‌اند. در زمان کشف این موراد، احسسات شخصی را کنار می‌گذارند و به دنبال دلیل اصلی رفتار غیر منطقی افراد می‌روند.

۹- به دنبال الگوها هستند.

در هنگام گوش کردن به صحبت افراد، به دنبال الگوها و فرآیندهای انجام کارها هستند. در هنگامی که فرد در حال صحبت است، به سرعت خود، اطرافیان و فرآیندها را بررسی می‌کنند تا به نتیجه‌ای برای تغییر فرآیند و یا الگو دست ‌یابند.

۱۰- امنیت و تعلق خاطر ایجاد می‌کنند.

مدیران موفق می‌دانند که ایجاد امنیت و تعلق خاطر در سازمان بسیار مفید است و باعث می‌شود کارمندان به راحتی خلاقیت خود را نشان دهند و هرکدام به تنهایی برای پیشرفت سازمان تلاش کنند. آنها می‌دانند که تنها با تعلق خاطر است که کارمندان خودشان را مدیریت می‌کنند و نیازی به کنترل شدن برای انجام وظایف ندارند. آنها با توهین، دیکتاتوری و یا تبعیض، سازمان را به خطر نمی‌اندازند.

منبع: Inc

کانال تلگرام تخفیفان