علاقه‌ی به یادگیری و این‌که انسان حتی در سنین بالا نیز برای یادگیری مسائل روز و مسائل مورد علاقه تلاش کند، یکی از رموز موفقیت مدیران برجسته دنیاست. بسیاری از آنها از مشاوران خود می‌خواهند روش‌هایی برای یادگیری مسائل روز به آنها پیشنهاد دهند تا با یادگیری بتوانند سرچشمه ایده‌پردازی خود را زنده نگه‌دارند. یادگیری، خروج از منطقه امن و تجربه جزئیات جدید است. تنها با یادگیری و ادامه دادن آن است که می‌توانید روند رو به رشد مدیریتی خود را حفظ کنید.

در ادامه مطلب با مجله تخفیفان همراه باشید تا با راه‌هایی برای بهبود فرایند یادگیری آشنا شویم. و برای آخرین تخفیف‌ها به وب‌سایت اصلی تخفیفان مراجعه کنید.


گوش کنید:


مختصری درباره یادگیری پویا

یادگیری پویا یعنی ظرفیت یادگیری سریع، ادامه‌دار و تجربی است. افرادی که به صورت پویا فرایند یادگیری را کامل می‌کنند، افرادی هستند که به راحتی از طریق تجربه، ارتباط اجزاء را پیدا می‌کنند و در ضمن توانایی یادگیری موارد جدید در هر حوزه را دارند. آنها تجربه می‌کنند، واکنش نشان می‌دهند و حتی موارد را نقد می‌کنند.

علاقه برای یادگیری از طریق تجربه، اساس یادگیری پویا است. مدیران پویا از خود فرایند یادگیری در کنار رسیدن به هدف آن لذت می‌برند. در نتیجه آنها ریسک‌پذیر هستند و به راحتی نقد را نیز می‌پذیرند. حتی گاهی دیگران را دعوت می‌کنند تا عملکرد آنها را نقد کنند. آنها از ایده‌ها، افراد و علوم جدید استقبال می‌کنند.

چگونه فرایند یادگیری پویا را اجرا کنیم؟

برای‌این‌که در یک فرایند یادگیری پویا قرار بگیرید و آموختن از طریق تجربه را امتحان کنید، می‌توانید شروع به انجام کارهای جدید کنید و خود را در معرض یادگیری از طریق تجربه قرار دهید.

  • از انتقاد استقبال کنید.

از افرادی که ملاقات می‌کنید، بخواهید که نظرشان را در مورد عملکرد شما بدهند و ایرادات کار شما را بگویند. به دنبال بازخورد باشید و از افراد بپرسید که چگونه می‌توانید کارتان را بهتر انجام دهید.

برای این‌که حالت دفاعی خودتان در برابر انتقاد را از بین ببرید برای خود یک شعار سازنده انتخاب کنید. مثلا بگویید : “حتما راه بهتری برای این کار هست، ولی من هنوز نمی‌دانم”. اگر شما همیشه این دید را داشته باشید که حتما راه بهتری برای یک مسئله هست، می‌توانید بر ترس خود از شکست غلبه کنید و موفق‌تر باشید.

  • روش‌ها و عادت‌های جدید را تجربه کنید.

همیشه این سوال را از خود بپرسید که “حتما راه بهتری برای انجام این کار هست”. با نگاه کردن یه مسائل از زوایای گوناگون، می‌توانید راه‌های جدید برای انجام کارها پیدا کنید. جرأت ریسک کردن داشته باشید و این تفکر که همین روش همیشه جواب داده پس بهترین است را کنار بگذارید. به جملاتی مانند این‌که “ممکن است این روش شکت بخورد”، اصلا توجه نکنید.

  • از مسائل بی‌ربط به کارتان که در آن خبره هستید کمک بگیرید.

موضوعی که در آن مهارت دارید را انتخاب کنید و از تجربیاتی که در آن زمینه کسب کرده‌اید برای مدیریت بهره بگیرید. از خودتان بپرسید دانش من در مورد فلان موضوع چگونه می‌تواند به پیشرفت من در زمینه مدیریت کمک کند؟ شاید باور نکنید اما حتی خبره بودن در مهارت‌های کاملا بی‌ربط مانند آشپزی نیز می‌توانند در بهبود شیوه مدیریتی شما مفید باشند. پس هیچ‌کدام از مهارت‌های خود را دست کم نگیرید و از همه آنها در امر مدیریت استفاده کنید.

  • زمانی را برای تفکر در مورد تجربیات اختصاص دهید.

مدیران موفق ساعتی از طول روز را به تفکر در مورد اتفاقات می‌گذرانند. آنها به این سوال‌ها پاسخ می‌دهند که “از این تجربه چه چیزی یاد گرفتم؟” و یا این‌که “چه چیزی خلاف تصور من اتفاق افتاد؟”

مدیرانی که به تفکر می‌پردازند نه تنها فرایند یادگیری خود را تسریع می‌کنند بلکه افراد تیم یا سازمان خود را نیز به یادگیری تشویق می‌کنند.

منبع: Haward Business Review

کانال تلگرام تخفیفان