آیا شکلات می‌تواند جایگزین سیب باشد؟ خوردن شکلات چه تاثیر بر سلامت دارد؟ و منظور از شکلات چه نوع شکلاتی است؟

شکلات معمولی مناسب نیستند.

هنگامی که درباره‌ی شکلات و مزایای آن برای سلامتی صحبت می‌کنیم منظور ما شکلات‌های معمولی که در اکثر فروشگاه‌ها وجود دارند، نیست. بلکه به شکلات‌‌های تیره یا تلخ اشاره می‌کنیم. این شکلات‌ها با شکلات‌های معمولی تفاوت زیادی دارند.

شکلات‌های تلخ حداقل ۷۰ درصد کاکائو دارند اما بهترین شکلات که در اینجا مزایای آن را توضیح می‌دهیم ۹۰ درصد کاکائو دارد. اگر هر روز شکلات تلخ بخورید به تدریج به فواید آن برای سلامتی پی خواهید بود اما پیش از آن در این مقاله به ۵ مزیت شکلات برای سلامتی اشاره خواهیم کرد.

در ادامه با مجله خفیفان همراه باشید و برای اطلاع از آخرین تخفیف‌های سلامتی و پزشکی به سایت اصلی تخفیفان مراجعه کنید. همچنین برای خواندن مطالب بیش‌تر به بهترین و بدترین مواد غذایی زمان بیماری مراجعه کنید.

۱- شکلات تلخ سرشار از مواد معدنی است.

هنگامی که شکلات تلخ می‌خورید مواد طبیعی زیادی از جمله فیبر، آهن، منیزیم، مس، منگنز، پتاسیم، زینک و سلنیوم جذب می‌کنید.

۲- شکلات تلخ فشار خون را کاهش می‌دهد.

در آلمان مطالعه‌ای صورت گرفته که در آن به مدت ۱۸ هفته افرادی که فشارخون بالاتر از میزان طبیعی داشتند را بررسی کرده و هنگامی که تکه‌ی کوچکی شکلات به رژیم غذایی آن‌ها اضافه شد فشار خون آن‌ها به میزان قابل‌توجهی کاهش یافت.

۳- شکلات تلخ به تنظیم و پایین آوردن قند خون کمک می‌کند.

این نکته ممکن است باعث تعجب شود زیرا هنگامی که به شکلات فکر می‌کنید تصور می‌کنید قند نیز دارد. در شکلات تلخ مقدار کمی قند وجود دارد که از چربی درست شده است. در واقع شکلات تلخ از نوعی چربی مفید مانند اسید اولئیک که در روغن زیتون وجود دارد، درست شده است. اگر میزان این چربی بیش‌تر باشد میزان قند خون بدن پایین می‌مانند در نتیجه قند خون پایین می‌آید. به نظر می‌رسد پلی‌فنول (polyphenol) موجود در شکلات تلخ به سلامت رگ‌ها و کنترل گلوکز کمک می‌کند.

۴- شکلات تلخ مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان دارد.

آنتی‌اکسیدان‌ها مانع آسیب رادیکال‌های آزاد به بدن می‌شوند (رادیکال‌های آزاد از واکنش اکسیژن با مولکول‌های خاصی در بدن تولید می‌شوند). ترکیب اکسیژن با سلول‌ها را می‌توان با زنگ زدن اشیا مقایسه کرد. پس آنتی‌اکسیدان‌ها مانع اکسیداسیون شدن سلول‌ها (که باعث پیری زودرس، آسیب به DNA و انواع خاص سرطان می‌شود) می‌شوند. محققان ایتالیایی دریافته‌اند که آنتی‌اکسیدان‌های موجود در شکلات تلخ تا اثرات منفی رادیکال‌های آزاد در بدن مبارزه می‌کنند.

۵- شکلات تلخ در پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی موثر است.

آنتی‌اکسیدان علاوه بر تشکیل پلی‌فنول مفید، به تشکیل فلانویل‌ها (flavonoid) نیز کمک می‌کند که برای محافظت از قلب بسیار موثر هستند. محققان استرالیایی نشان داده‌اند که در ۱۰ سال گذشته مصرف روزانه تکه‌ی کوچکی شکلات، از ۷۰ بیماری غیرمهلک و ۱۵ بیماری مهلک قلبی عروقی در ۱۰۰۰۰ نفر جلوگیری کرده است.

نکات پایانی

در مصرف شکلات باید توجه کنید که شکلات تلخ به دلیل دارا بودن چربی زیاد، کالری زیادی نیز دارد و همان طور که خواندید همه‌ی تحقیقات توصیه می‌کنند تکه‌ی کوچکی شکلات این نتایج را در پی دارند. اگر تاکنون شکلات تلخ مصرف نکرده‌اید با شکلاتی که دارای ۵۰ درصد کاکائو است شروع کنید و پس از مدتی این شکلات را با شکلاتی که دارای ۹۰ درصد کاکائو است جایگزین کنید.

منبع: Lifehack

کانال تلگرام تخفیفان