احساس سردی در انگشتان دست و پا، مشکلی است که برخی افراد همیشه و بدون توجه به دمای هوا با آن سر و کار دارند. برخی افراد دلیل این امر را کم‌خونی می‌نامند و برخی دیگر مشکلات ژنتیکی را دلیل این مشکل می‌دانند. در این مطلب از بخش سلامت مجله تخفیفان به بررسی دلایل علمی این مشکل می‌پردازیم.

آخرین تخفیفان‌های سلامتی و پزشکی تخفیفان را از دست ندهید.

محققان عنوان کرده‌اند که دلیل این مشکل، کمتر بودن مقدار خون در انگشتان نیست چرا که رگ‌های کوچک در نوک انگشتان دست و پا با تمام قدرت خون را به این مناطق می‌رسانند و همیشه از تمام ظرفیت خود برای این عمل استفاده می‌کنند. احساس سردی در افراد مختلف با هم متفاوت است. البته احساس سردی بیش از حد در انگشتان در روزهای سرد، عملی طبیعی است. انگشتان ما مانند دماسنج عمل می‌کنند و سرد شدن هوا را به بدن اعلام می‌کنند. سپس غده‌ی هیپوتالاموس به عنوان ترموستات بدن، گردش خون را طوری تنظیم می‌کند که اعضای داخلی و مرکزی بدن گرم‌تر شوند و به همین دلیل انگشتان و بخش‌های بیرونی سردتر می‌شوند.

اما دلیل اصلی احساس سردی غیرمعقول در برخی افراد، بماری ای به نام ریناد [Raynaud] است. رگ‌های انگشتان افراد مبتلا به این بیماری، در هنگام احساس سرما بسته می‌شوند و به همین دلیل است که رنگ انگشتان، سفید و برخی اوقات کبود می‌شود. البته این مورد را تا زمانی که حاد نباشد نمی‌توان بیماری نامید و به نوعی واکنش بیش از حد به سرما است. البته اگر تغییر رنگ بیش از حد در انگشتان دیده شود، باید به پزشک مراجعه شود.

از دلایلی که می‌تواند این بیماری را تشدید کند، کار کردن زیاد با انگشتان مانند کار کردن با دستگاه‌های ویبره مانند دریل و تایپ کردن بیش از حد است.

در برخی اوقات افراد باید این سرد شدن را جدی بگیرند و به دکتر متخصص مراجعه کنند. اگر احساس بی‌حسی در انگشتان افزایش یابد، ممکن است دلیل بیماری‌های خونی یا دیابت باشد. و اگر در تعدادی از انگشتان بیش از بقیه احساس سردی کنید، می‌تواند علامت مشکل گردش خون یا وجود لخته‌ی خون باشد. اگر احساس سردی بیش از حد، با ریزش موها و دیگر علائم نگران‌کننده همراه باشد، می‌توان بیماری خونی را پیش‌بینی کرد.

برای جلوگیری از مشکلات بزرگ‌تر، بهتر است همیشه دستان و پاهای خود را گرم نگه دارید و نیز از کارهایی که بیش از حد به انگشتان فشار می‌آورد، خودداری کنید.

منبع: Greatist

کانال تلگرام تخفیفان