هنگامی که شما کتاب خوبی را در برهه‌ی مناسبی از زندگی می‌خوانید، آن کتاب ممکن است زندگی شما را تغییر دهد. افرادی که در این لیست وجود دارند و از قشرهای مختلف جامعه هستند، چنین تجربه‌ای داشته‌اند. این افراد کتابی که بیش‌ترین تاثیر را بر زندگی آنها گذاشته، معرفی کرده‌اند. آنها نیز به نوبه خود فرهنگ، علم، تکنولوژی و سیاست دنیا را تحت‌تاثیر قرار داده‌اند.

books

۱۰- رقابت در برابر زمان

تیم کوک

Competing-Against-Time

تیم کوک بعد از فارغ‌التحصیلی از کالج، هنگامی که اولین شغلش را در IBM (شرکت بین‌المللی ماشین‌های تجاری) در سال ۱۹۸۲ شروع کرد، کار با کامپیوتر را آغاز کرد. او  در سال ۱۹۹۶ زمانی که شرکت اپل در بدترین وضعیت بود و در سال مالی قبل از آن یک بیلیون دلار از دست داده بود، همکاریش با اپل را شروع کرد. کوک با سازماندهی مجدد فعالیت‌های تولیدی شرکت، اعتبار کسب کرد. او ارتباط تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان را آسان کرد و سیستم اپل را برای پیگیری بهتر موجودی بهبود بخشید. هنگامی که اپل یکی از موفق‌ترین شرکت‌های دنیا شد، کوک به عنوان مدیری برجسته با توانایی‌های خارق‌العاده مورد ستایش قرار گرفت. بعد از مرگ استیو جابز در سال ۲۰۱۱، کوک به عنوان مدیر عامل اپل انتخاب شد.

کتابی که بیشترین تاثیر را بر کوک داشته و او نیز به همکارانش معرفی کرده، کتاب «رقابت در برابر زمان» نوشته‌ی «جورج استالک» و «توماس هوت» است. این کتاب نشان می‌دهد چگونه مدیریت زمان یکی از مهمترین جنبه‌های کار در یک شرکت است. هنگامی که شرکت، زمان را مدیریت می‌کند، هزینه‌ها کاهش می‌یابد و مشتریان نیز راضی‌تر هستند. کوک به کارمندانش نشان داد، این نکته بسیار مهم است که آنچه مشتری می‌خواهد را فراهم کنید و زمانی ‌که یک کالا را می‌خواهد آن را بلافاصله به او بدهید؛ در غیر این صورت رقبایتان این کار را می‌کنند.

به دلیل اینکه جابز یک کتاب را به عنوان تاثیرگذارترین کتاب معرفی نکرده، در نقطه مقابل کوک قرار دارد. یکی از کتاب‌های برجسته‌ای که جابز دوست داشت کتاب «اکنون اینجا باش» نوشته رام داس است. این کتاب در «جنبش هیپی» بسیار تاثیرگذار بوده و درباره‌ی مدیتیشن، یوگا و معنویت است.

۹- شازده کوچولو

جیمز دین

The-Little-Prince

جیمز دین در طی زندگی کوتاهش تنها سه فیلم ساخت. همه فیلم‌هایش کلاسیک هستند. او پس از مرگش دو بار نامزد دریافت جایزه اسکار شد. اکنون یعنی ۶۰ سال پس از مرگش در یک تصادف غم‌انگیز در ۳۰ سپتامبر ۱۹۵۵ در سن ۲۴ سالگی،  هنوز هم مثل ستاره در فیلم‌هایش می‌درخشد.

کتاب مورد علاقه دین، رمان کلاسیک و محبوب «شازده کوچولو» نوشته آنتوان دو سنت اگزوپری بود که او در دوران دبیرستان خوانده بود. کتاب شازده کوچولو که در سال ۱۹۴۳ منتشر شده، از زبان خلبانی که در یک صحرا سقوط کرده نقل شده است. هنگامی که خلبان مشغول تعمیر هواپیمایش است، پسر کوچولوی بوری ملقب به شازده کوچولو به او نزدیک می شود و در حالی که نقاشی گوسفندی در دست دارد به او پیشنهاد کمک می دهد. هنگامی که با هم دوست شدند، شازده کوچولو به خلبان می‌ گوید او از یک سیاره کوچک به نام سیارک ۳۲۵ آمده است و چون احساس تنهایی می‌کرده سیاره‌اش را ترک کرده است. او درباره سفرش با خلبان صحبت کرد و می‌گوید اولین بار است با آدم بزرگ‌ها روبرو شده و رفتار کسانی که دیده او را تحت تاثیر قرار نداده است.

شازده کوچولو کتابی است که به گفته نویسنده‌اش، «برای کودکان است ولی برای بزرگسالان نوشته شده است». این کتاب درباره‌ی سرخوردگی زندگی بزرگسالی و خطرات ناشی از کوته‌فکری است. یکی از پیام‌های اصلی کتاب، اهمیتِ داشتن ذهن باز و همیشه کنجکاو است.

دین آنقدر این کتاب را دوست داشته که همیشه آن را با خود همراه داشت. این کتاب آنقدر برای دین مهم بوده که نزدیک‌ترین دوستش و کسی که زندگینامه او را نوشته یعنی ویلیام باست در نزدیکی محل تصادف دین، کتیبه ای درباره این کتاب و دین نوشته است. این کتیبه با جمله مورد علاقه دین از کتاب شروع می‌شود «آنچه ضروری است از چشم‌ها پنهان است.» در ادامه‌ی کتیبه باست توضیح می‌دهد «این جمله از آنتوان دوسنت اگزوپری، جمله مورد علاقه جیمز دین بود. به نظر می‌رسید این جمله اهمیت خاص و عمیقی برای او داشت و اغلب این جمله را در حضور کسانی که دوست داشت، می‌خواند.»

۸-  بازمانده روز

جِف بِزوس

Remains-of-the-Day

آمازون در سال ۱۹۹۵ آغاز به کار کرد و در آن هنگام موسس آن جف بزوس شغلش را به عنوان معاون شرکت وال استریت ترک کرد و برای تمرکز بر کارش به سیاتل رفت. در ابتدا آمازون به عنوان کتاب‌فروشی آنلاین شروع به کار کرد. از آن زمان به بزرگت‌رین فروشگاه اینترنتی دنیا تبدیل شده است.

بزوس به وضوح ارزش کتاب‌ها را می‌دید و هنگامی که از او پرسیدند تاثیرگذارترین کتابی که تاکنون خوانده چیست، شاید به دلیل موفقیت و فرهنگ سازمانی آمازون تصور کنید جواب بزوس به این سوال، باید یک کتاب تجاری باشد، اما جواب بزوس کتاب «بازمانده روز» نوشته‌ی «کازو ایشی‌گورو» برنده جایزه‌ی من بوک است. این رمان در سال ۱۹۸۹ از زبان یک پیش‌خدمت انگلیسی به نام آقای استیونس گفته شده و او اتفاقات روزمره‌ی منزل اربابش را تعریف می‌کند. داستان حول محور شغل آقای استیونس و عشق فناناپذیر او به پیش‌خدمتی است که قبلا در خانه‌ی اشرافی با او کار می‌کرده است.

بزوس می‌گوید او به دلیل این که کتاب به شکل عجیبی کامل است آن را دوست دارد و کسی را نمی‌شناسد که بتواند چیزی مثل آن بنویسد. وقتی از او می‌پرسند آیا بین کارش در آمازون و کتاب شباهتی وجود دارد، او جواب می‌دهد «کاری که ما انجام می‌دهیم عجیب و غیر معمول هست ولی غیرممکن نیست

۷- کیمیاگر

ویل اسمیت، مدونا، فارل ویلیامز

The-Alchemist

علاوه بر تعدادی از نوازندگان سه دهه‌ی گذشته، ویل اسمیت، مدونا، و فارل ویلیامز نیز عشقی عمیق به این کتاب دارند و همه‌ی آن‌ها گفته‌اند این کتاب زندگی‌شان را تغییر داده است. این کتاب رمان محبوب «کیمیاگر» نوشته‌ی نویسنده‌ی برزیلی «پائولو کوئلیو» است.

این رمان پرفروش درباره‌ی جوانی اسپانیایی به نام سانتایاگو است. سانتایاگو خوابی می‌بیند و احساس می‌کند باید به مصر سفر کند. قبل از سفر او چیزی به نام افسانه‌ی شخصی را یاد می‌گیرد. افسانه‌ی شخصی همان کاری است که انسان‌ها همیشه می‌خواهند در زندگی انجام دهند. این احساس، درونی است و کودکان به راحتی درباره‌ی آن صحبت می‌کنند. در کتاب گفته می‌شود وقتی افسانه شخصی‌تان را دنبال می‌کنید دنیا با شما همراه می‌شود و وقتی به دنبال آن می روید مانند کیمیاگری که سرب را تبدیل به طلا می‌کند، به چیزهای غیر ممکن نیز می‌رسید.

در یک مصاحبه، ویل اسمیت با هیجان درباره‌ی کتاب صحبت کرده و گفته او زندگی‌اش را وقف کرده که به مردم نشان دهد اگر تلاش کنند می‌توانند از غیر ممکن، ممکن بسازند. او حتی خودش را به کیمیاگر تشبیه کرده است. فارل ویلیامز نیز می‌گوید این کتاب برای او مانند یک تجلی الهی بوده است. او به زندگی گذشته‌اش نگاه می‌کند و از همه‌ی کسانی که به او کمک کردند تا به افسانه‌ی شخصی‌اش برسد تشکر می‌کند. اُپرا وینفری که او نیز یکی از دوست‌داران این کتاب است می‌گوید مدونا در سال ۱۹۹۶ درباره‌ی این کتاب و این‌که چقدر زندگی‌اش را تغییر داده با او حرف زده است.

۶- اِما

جی. کی. رولینگ

Emma

در عصر پیشرفت تکنولوژی جی.کی. رولینگ کاری غیرممکن انجام داد. او میلیون‌ها کودک را به کتاب خواندن علاقمند کرد. علاوه بر این که باعث شد بسیاری از کودکان کتاب بخوانند، کتاب‌هایش فراتر از مرز ادبیات کودک پیش رفت و در بین سنین مختلف محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند.

کتاب مورد علاقه رولینگ رمان «اما» از نویسنده‌ی محبوبش «جین آستن» است. کتاب اِما که در سال ۱۸۱۵ منتشر شده، یک کمدی اجتماعی و درباره‌ی دختری زیبا، جوان، ثروتمند و باهوش به نام اما وودهوس است. اِما مجرد است و تمایلی به ازدواج ندارد ولی می‌خواهد وارد زندگی عاشقانه‌ی سایر افراد شود.

اسراری که در قلب رمان و دو شخصیت آن به نام فرانک چرچیل و جین فرفاکس، که در کل داستان، پنهانی نامزد هستند، وجود دارد، رولینگ را همیشه تحت تاثیر قرار داده است. رولینگ می‌گوید او هرگز قادر نیست به آن خوبی که اسرار اما نوشته شده است، چیزی بنویسد. او همچنین علاقه‌اش به کتاب را به این دلیل می‌داند که شخصیت اما به خوبی بیان و نشان داده شده است.

۵- حتما شوخی می‌کنید آقای فاینمن

سرگی برین

Surely-Joking

سرگی برین همکارش لری پِیج را اولین بار در دانشگاه استنفورد دید. آن‌ها با کمک هم موتور جستجویی طراحی کردند که نتایج را با توجه به تعداد جستجوهای قبلی تفکیک می‌کند. این موتور جستجو، گوگل نام دارد و با راه‌اندازی‌اش، دنیا تغییر کرد.

کتابی که بیش‌ترین تاثیر را بر سرگی برین داشت، کتاب «حتما شوخی می‌کنید آقای فاینمن» نوشته‌ی برنده جایزه‌ی نوبل فیزیک نظری «ریچارد فاینمن» است. فاینمن در ساخت بمب اتمی مشارکت داشته و کتاب‌های دیگری نوشته که در میان کتاب‌های فیزیک نظری محبوبیت زیادی دارند. او به دلیل نوشتن زندگینامه‌های طنزآمیزش نیز معروف است و یکی از محبوب‌ترین کتاب‌های او «حتما شوخی می‌کنید آقای فاینمن» است که در سال ۱۹۸۵ چاپ شد.

آن‌چه تمام این سال‌ها برین را تحت‌تاثیر قرار داده، آزاداندیشی ذهن فاینمن بوده است. در واقع فاینمن می‌خواسته لئوناردو داوینچی عصر خود باشد. او موسیقیدان، نویسنده، دانشمند و طنزپرداز بود. برین با خواندن کتاب متوجه شد باید خلاق و نوآور بود.

کتاب دیگر مورد علاقه‌ی برین «سقوط برف» نوشته «نیل استفانسون» است. این کتاب پیدایش برنامه‌ها و اجتماعات آنلاین مانند گوگل اِرث را پیش‌بینی کرده بود.

۴- عطر: داستان یک قاتل

کرت کوبین

Perfume-The-Story-Of-A-Murderer-Kurt-Cobain

از کرت کوبین رهبر گروه موسیقی نیروانا، به عنوان «صدای نسل خود» یاد می‌شود. بسیاری از هوادارانش معتقد بودند او قادر است خشم و سرخوردگی که آن‌ها احساس می‌کنند را بیان کند. نیروانا فرهنگ امریکا را تغییر داد و مرگ کوبین در ۲۰ آپریل ۱۹۹۴ یکی از مهم‌ترین اتفاقات دهه‌ی ۱۹۹۰ بود.

کتاب «عطر: داستان یک قاتل» نوشته‌ی «پاتریک سویکیند» که در سال ۱۹۸۵ منتشر شد کتابی بود که زندگی کوبین را تغییر داد. این کتاب به دلیل ماهیت فراحسی که دارد، تحسین شده است. در این کتاب، با تداعی بو، غرق در خواندن می‌شوید. داستان کتاب در قرن ۱۸ در پاریس رخ می‌دهد و درباره‌ی یتیمی به نام ژان باپتیست گرنویل است که ارتباط خاصی با بوها دارد. برای مثال او هیچ عطر و بویی ندارد و این تفاوت کوچک، او را منفور و برای دیگران غیر قابل تحمل کرده است. گرنویل حس بویایی بسیار قوی دارد. درست مانند یک سرآشپز که مزه‌ها را به خوبی تشخیص می‌دهد، او نیز می‌توانند بوها را تشخیص دهد. او می‌تواند مایل‌ها به دنبال یک بو برود و منبع آن را پیدا کند. چون بوها غیرقابل تحمل هستند و انسان‌ها از خود بو ساطع می‌کنند، او نمی‌تواند انسان‌ها را تحمل کند. گرنویل به دلیل توانایی که دارد تبدیل به فردی منزوی و غیرعادی می‌شود که حتی به قیمت قتل زنان زیبا به دنبال حفظ عطر آنها است. او از توانایی‌ فوق‌العاده‌اش برای درست ‌کردن عطرهایی استفاده می‌کند که مردم با اشتیاق آنها را می‌خرند و حتی مشهور نیز می‌شود.

در حقیقت شباهت بین کتاب و زندگی کوبین به ویژه در پایان آن، بسیار آشکار است. کوبین می‌گفت این کتاب را حداقل ۱۰ بار خوانده و همیشه آن را با خود به همراه داشته است. یکی از ترانه‌های آلبوم «در رحم» گروه نیروانا به نام «کارآموز بی‌بو» از این داستان الهام گرفته شده است.

۳- انه اید

مارک زاکربرگ

The-Aeneid

هنگامی که مارک زاکربرگ برای اولین بار علایقش را در پروفایل فیسبوک نوشت، کتاب «پایان‌دهنده بازی» نوشته‌ی «اُرسن اسکات کارد» را به عنوان کتاب مورد علاقه‌اش انتخاب کرد. بعدها در مصاحبه‌ای در نیویورکر، زاکربرگ گفت از خواندن این کتاب علمی تخیلی لذت برده ولی کتاب مورد علاقه‌اش نیست و کتاب «انه اید» نوشته‌ی «ویرژیل» کتاب مورد علاقه‌ی او است.

انه اید، یک شعر حماسی لاتین است که بین سال‌های ۲۹-۱۹ پیش از میلاد نوشته شده است. این کتاب درباره‌ی گروهی از بازماندگان تروجان به رهبری انیاس است که بعد از نابودی تروی به دست یونانیان، شهر را ترک می‌کنند. هنگامی که انیاس شهر را ترک می‌کند متوجه می‌شود سرنوشت او این است که پایه‌های رم را بنا نهد. انیاس و گروهش به سفری طولانی و سخت می‌روند ولی علیرغم سختی‌هایی که تحمل می‌کنند به راهشان ادامه می‌دهند زیرا می دانند باید باشکوه‌ترین حکومتی که جهان تا به حال به خود دیده، را بنا بگذارند.

زاکربرگ می‌گوید اولین باز زمانی که در دبیرستان لاتین یاد می‌گرفت، این کتاب را خوانده است. مطمئنا بین زاکربرگ و انیاس شباهت‌هایی وجود دارد. زاکربرگ نیز به سفری رفته که بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی را طراحی کند. زاکربرگ می‌گوید نکته‌ای که برای او جالب بوده انگیزه‌ی انیاس برای دنبال کردن سرنوشتش و ساخت شهری است که « همیشه در بزرگی بی حد و مرز است

۲- رساله‌ای درباره طبیعت آدمی

آلبرت انیشتین

Treatise-Human-Nature

«آلبرت انیشتین» یکی از بزرگترین دانشمندان دنیا بوده است. چه کتابی می‌تواند بیشترین تاثیر را بر فردی با چنین هوش سرشاری بگذارد؟ این کتاب «رساله‌ای درباره طبیعت آدمی» نوشته «دیوید هیوم»، منتشر شده در سال ۱۷۳۸ بود. هیوم فیلسوفی اسکاتلندی و از پیشگامان مکتب تجزیه‌گرایی است.

رساله‌ای درباره طبیعت آدمی که در واقع کتابی سه جلدی است، حاصل تلاش هیوم برای نگاهی متفاوت به فلسفه بود و این کتاب نسبتا پیچیده مورد علاقه انیشتین بوده است. هیوم معتقد بود همه چیز در زندگی از طریق تجربه به دست نمی‌آید. جلد اول کتاب، با عنوان «از درک»، درباره خواستگاه نظریات است. سپس او شبهاتش درباره‌ی فضا، زمان، دانش، و احتمال، از جمله ماهیت علت و معلول را توضیح می‌دهد. جلد دوم، با نا«از احساسات»، درباره‌ی تاثیری که علت و احساس بر اعمال ما دارند، صحبت می‌کند. در جلد سوم، با عنوان «از اخلاق»، می‌گوید اخلاق نه بر اساس منطق، بلکه بیش‌تر براساس احساس است.

انیشتین چندین بار گفته رساله‌ای درباره طبیعت آدمی تاثیر عمیقی بر روی او داشته است. او درست قبل از نظریه‌ی معروف «نسبیت»ش این کتاب را خوانده است. انیشتین در نامه‌ای گفته، خواندن این کتاب در تدوین نظراتش به او کمک کرد. درست مانند این بود که او نظرات را از قبل در ذهن خود داشته و هیوم در بیان آن‌ها به او کمک کرده است.

۱- چاپگر اودل

رونالد ریگان

Printer-of-Udells

کتابی که در دوران کودکی بر رونالد ریگان یکی از روسای جمهور سابق امریکا تاثیر گذاشت، کتاب مسیحی «چاپگر اودل» نوشته‌ی «هارولد بِل رایت» بود. شخصیت اصلی کتاب، دیک فالکنر در خانواده‌ای از هم پاشیده با پدری دائم‌الخمر به دنیا آمد. در صفحات ابتدایی کتاب، در حالی که پدرش بی‌هوش شده، مادرش نیز از گرسنگی در حال مردن است. فالکنر بعد از مرگ والدینش به شهری بزرگ‌تر به نام بوید سیتی می‌رود و معتقد است مسحیان واقعی اجازه نمی‌دهند او گرسنه بماند. اما او فقط موفق می‌شود در یک چاپخانه کار پیدا کند. صاحب چاپخانه دیک را استخدام می‌کند و هر دو مسیحی می‌شوند. بعدها دیک وزیر می‌شود و بوید سیتی را نجات می‌دهد. در پایان داستان، دیک به واشینگتن دی‌سی می‌رود و سیاستمدار می‌شود.

این کتاب از دو جنبه بر زندگی ریگان تاثیر داشته است. اولین تاثیر این بود که ریگان غسل تعمید گرفت و پروتستان شد و تا آخر عمر نیز پروتستان باقی ماند. دومین تاثیر کتاب این بود که به او نشان داد همیشه خوبی بر بدی پیروز است و انسان‌های خوب، اخلاقیات را رعایت می‌کنند. البته این نکته در زمان ریاست جمهوری ریگان به ویژه در موضعش در برابر کمونیسم و مبارزه با مواد مخدر به خوبی مشهود بود.

کتاب دیگری که تاثیر عمیقی بر ریگان داشت، «شاهد» نوشته‌ی «ویتکر چامبرز» بود. این کتاب درباره‌ی حزب کمونیسم امریکا در زمان چامبرز است و چامبرز در سال ۱۹۲۵ به این حزب می‌پیوندد و جاسوس شوروی می‌شود. چامبرز بعدها از حزب کمونیسم خارج می‌شود و در دادگاه بر علیه «الجر هیس» شهادت می‌دهد. این کتاب بر اعتقادات ریگان مهر تایید زد و او با کمونیسم مخالفت کرد.

منبع: Listverse

کانال تلگرام تخفیفان