خواندن رمان یکی از تفریحات مناسب برای اوقات فراعت است. مطالعه‌ی رمان‌های علمی تخیلی، درام، معمایی و عاشقانه علاوه بر تاثیر مثبت بر روحیه‌ی افراد، اثر مناسبی نیز بر روی قوه‌ی تفکر و نحوه‌ی تفکر آنها دارد. در این مطلب از بخش کتاب و ادبیات مجله تخفیفان به بررسی نتایج تحقیقی در این مورد می‌پردازیم که ثابت می‌کند خواندن رمان، مغز ما را فعال‌تر می‌کند.

اگر به ادبیات و هنر علاقه دارید، می‌توانید آخرین تخفیفان‌های تئاتر و هنر را در وبسایت اصلی تخفیفان مشاهده کنید.

خواندن رمان قوه‌ی تفکر شما را پرورش می‌دهد

نتایج تحقیقاتی که اخیرا در دانشگاه تورنتو به رهبری Maja Djikic انجام شده نشان می‌دهد افرادی که یک داستان کوتاه خوانده باشند، نسبت به کسانی که یک مقاله‌ی علمی خوانده باشند، با بی‌نظمی‌های فکری و تخیلات راحت‌تر کنار می‌آیند. این خصوصیت برای داشتن ذهنی خلاق بسیار مفید است.

روش این تحقیق به این گونه بود که تعدادی از دانشجویان انتخاب شدند و در مرحله‌ی اول اطلاعاتی از خود عنوان کردند و پس از آن به انتخاب خود یک داستان کوتاه یا یک مقاله‌ی علمی مطالعه کردند. سپس هر یک از شرکت کنندگان متنی در شرح حال خود نوشتند و در آن به سوالاتی مانند این که به موقعیت‌های غیر قطعی علاقه دارند یا این که به سوالاتی که می‌توانند چند جواب داشته باشند علاقه دارند جواب بله یا خیر دادند. افرادی که داستان خوانده بودند، جواب‌های منفی بیشتری داشتند و نیاز خاصی به قطعیت و پاسخ‌های کاملا منطقی در شرایط حس نمی‌کردند. در بین آنها افرادی که عادت به خواندن داستان داشتند، نتایج قوی‌تری داشتند. آنها با ایهام و تخیل راحت‌تر کنار می‌آمدند و در نتیجه قوه‌ی تخیل قوی‌تری هم داشتند.

محققان عنوان کردند پرورش حس تخیل و تصویرسازی در حین خواندن رمان و این که فرد نیازی به نتیجه‌گیری‌های قطعی در حین خواندن آن حس نمی‌کند، عملی است که باعث می‌شود در حین خواندن داستان و رمان، ذهن برای خلاقیت بازتر شود. آنها به این مورد اشاره کردند که نتیجه‌ی دقیقی از مدت زمان باقی ماندن تاثیر این عمل بدست نیامده است اما این نکته روشن است که افرادی که به طور مرتب رمان و داستان می‌خوانند، بیشتر در معرض این اثر قرار دارند. محققان در نهایت پیشنهاد می‌کنند افراد برای موفق‌تر شدن در کارها و حتی درس و مطالعه، در کنار مطاعه‌ی مقالات علمی و دروس اصلی، زمانی را نیز به مطالعه‌ی کتاب‌های داستان یا خواندن رمان اختصاص دهند تا ذهن آنها برای حل مسائل بازتر شده و در حین تصمیم‌گیری خلاقانه‌تر عمل کرده و بتواند شرایط مختلف رسیدن به پاسخ را درک کند.

منبع: Salon

کانال تلگرام تخفیفان