اولین راه حلی که اکثر اوقات برای کاهش وزن یا جلوگیری از افزایش آن به ذهن افراد می‌رسد، حذف عادت خوردن شام است. تحقیقات زیادی در مورد تاثیر خوردن شام بر افزایش وزن و به طور کلی متابولیسم بدن انجام گرفته است. در این مطلب سلامت مجله تخفیفان با ما همراه باشید تا با نتایج برخی این تحقیقات آشنا شویم.

شما عزیزان می‌توانید آخرین تخفیفان‌های رستوران و کافی‌شاپ را در وبسایت تخفیفان مشاهده کنید.

غذا خوردن در ساعات پایان شب و قبل از خواب، علاوه بر تاثیری که بر روی سوخت و ساز بدن دارد، باعث به هم ریختن آرامش خواب می‌شود. وقتی شما دقیقا قبل از خواب وعده‌های غذایی میل‌کنید، بدن شما در هنگام خواب برای هضم آن غذا تلاش می‌کند و آرامش مورد نیاز برای استراحت از آن گرفته می‌شود.

تحقیقاتی که بر روی نمونه‌های موش‌های آزمایشگاهی انجام شد این نتایج را به دنبال داشت که موش‌هایی که در ساعات پایانی روز غذا خوردند، پس از مدتی با سرعت بیشتری نسبت به هم‌نوعان خود افزایش وزن داشتند. محققان بر این باورند که نظم وعده‌های غذایی، کلید اساسی برای حفظ تناسب اندام و جلوگیری از افزایش وزن است.

مورد دیگر در مورد افرادی که در ساعات پایانی شب غذا می‌خورند، میل کم آنها به صبحانه است. اکثر این افراد در وعده‌های صبحانه میل کمی به غذا دارند و در نتیجه غذای بیشتری در طول روز و  وعده‌ی نهار مصرف می کنند و به این ترتیب چرخه‌ی خوردن شام و نخوردن صبحانه برای آنها تکرار می‌شود.

آیا خوردن شام باعث افزایش وزن می‌شود؟در نهایت محققان پیشنهاد می‌کنند که در ساعات اولیه‌ی بیداری (حدود یک تا دو ساعت) حتما صبحانه مصرف کنید و در ساعات پایانی شب نیز تا دو ساعت قبل از خواب، غذا نخورید. بهتر است آخرین وعده‌ی غذایی شما سبک و سرشار از فیبر و دارای حداقل قند و چربی باشد. عادت تماشای تلویزیون در آخر شب را نیز کنار بگذارید و مطالعه کنید تا خواب آرام‌تری داشته باشید. چرا که خواب و استراحت با آرامش، خود تاثیر زیادی بر سوخت وساز بدن دارد. فراموش نکنید که حذف کامل یک وعده‌ی غذایی برای سلامت مضر است و بهتر است بدن شما هر ۴ ساعت یک‌بار با مواد غذایی تغذیه شود. البته در انتخاب مواد و تنظیم کالری آنها باید دقت شود.

منبع: Greatist

کانال تلگرام تخفیفان